PsihoPLANET
  • Dobrodošli!
  • Naše usluge
  • Studentsko savjetovalište
  • Želim posao!
    • Think Outside the Box!
  • Ja, roditelj
  • PsihoKUTAK
  • Kontakt
  • English
Picture
Kako pametno postaviti ciljeve?
napisala: Barbara Miletić
lekotorirala: Antonia Bošnjak


Ciljevi predstavljaju važan dio našeg života. Daju nam smjer, vode nas i motiviraju. Oni nam omogućuju da svoju energiju i vrijeme usmjeravamo na pravi način kako bismo u konačnici došli tamo gdje i želimo. Kada bolje promislimo, život bez ciljeva bio bi potpuno kaotičan. Slikovito rečeno, naš bi život tada izgledao poput broda bez kapetana koji je ostavljen na milost i nemilost morskim strujama i nevremenu. Uz postavljanje ciljeva preuzimamo inicijativu i kontrolu nad svojim životom, ne dopuštajući životnim strujama da nas vode svojim tokom.
Osim što je važno postavljati ciljeve, još je važnije postaviti ih na pravi način. Svakodnevno se susrećemo s postavljanjem ciljeva poput: „Smršavit ću“, „Vježbat ću“, „Trebam više učiti“, „Sljedeći ću put  to bolje napraviti“, „Neću više kasniti“. Zvuči li Vam poznato? Nakon što donesemo takve odluke, često slijedi početna motivacija i volja koja nas pokrene prema realizaciji. To neki put završi s kupnjom sprave za vježbanje nakon što smo odgledali reklamu s pojedincima koji su, kako kažu, s lakoćom postigli „isklesano“ tijelo vježbajući na dotičnoj spravi. No, uskoro početni ushit nestaje, gubimo volju i zaboravljamo na postavljeni cilj. Srećom da su sprave za vježbanje funkcionalne i sklopive tako da je lako možemo pospremiti na sigurno mjesto. Sprava za vježbanje na taj način može čekati sretnije dane kada cilj „Vježbat ću“ naučimo postaviti na pravi način.
Vjerojatno Vam je poznata izjava: „I najdulji put počinje prvim korakom“. Taj prvi korak  uvijek bi trebao biti upravo ispravno postavljanje cilja. Jedna popularna teorija postavljanja ciljeva kaže da svaki dobro postavljeni cilj treba imati zadovoljene tzv. SMART kriterije.
SMART je akronim koji, sukladno određenim kriterijima olakšava postavljanje ciljeva. Takav način postavljanja ciljeva je proizašao iz područja projektnog menadžmenta, a primjenjuje se i u mnogim drugim područjima, od maksimiziranja produktivnosti zaposlenika do osobnog razvoja. Mnogo se autora bavi proučavanjem ove tehnike. Kako postoji mnogo različitih pogleda na istu temu, tako postoji i više različitih verzija ove tehnike. Slova „S“ i „M“ iz akronima znače „specifičan“ i „mjerljiv“, dok ostala slova imaju različito značenje, ovisno o interpretaciji.

Postavljanje ciljeva prema SMART kriterijima
Kako na pametan („smart“) način postaviti cilj? Svaki bi cilj trebao zadovoljavati sljedeće kriterije:
S – specific/specifičan. Specificiranje cilja odgovor je na pitanje: Što se želi postići?
M – measurable/mjerljiv. Više manjih, mjerljivih koraka do cilja daje "male pobjede" koje podižu motivaciju na putu do krajnjeg cilja,       omogućuju praćenje promjene koja nastaje, vremenskog okvira koji je postavljen, ali i zadovoljstvo postignutim.
A – accepted/prihvatljiv, poželjan. Radi li se radi o cilju koji zaista želimo postići? Jesmo li spremni u njega uložiti maksimalani trud?
R – realistic/realističan, izvediv. Kolike su naše mogućnosti, vještine, resursi za postizanje cilja?
T – timebound/vremenski ograničen. Postavljanje vremenskog okvira za postizanje cilja. Na ovaj se način jasnije definiraju rasponi vremena u kojem se mogu provoditi koraci koji vode k cilju. U tom periodu trebaju se pojaviti rezultati određene faze rada.
 
Da bi navedeni kriteriji bili jasniji, pojasnit ćemo ih na primjeru. Kao primjer možemo uzeti cilj „Promijenit ću radno mjesto." To je cilj koji je vjerojatno mnogima dobro poznat s obzirom na to da mnogi od nas u jednom trenutku osjete ovu želju.
Kada krenemo u njegovu realizaciju, možemo se osjećati kao da stojimo ispred zida jer ne znamo gdje bismo počeli. Evo kako Vam može pomoći postavljanje cilja prema SMART metodi:
Cilj prije svega treba biti specifičan. Naš cilj „promjena posla“ treba sadržavati odgovore na pitanja kao što su: „Kakav posao želim?“, „S kojom plaćom bih bio/la zadovoljan/na?“, „Koje bi me radno mjesto  usrećilo?“. Radi lakšeg postizanja cilja i bolje organizacije zadataka, potrebno je krajnji cilj razdvojiti u nekoliko manjih, mjerljivih ciljeva. S obzirom da nas pokreće želja za promjenom radnog mjesta, radi se o poželjnom cilju. Ovisno o količini i kvaliteti radnog iskustva i znanja, moguće je pronaći novi posao u određenom vremenskom roku. Kod ovog je cilja teže postaviti određeni vremenski rok, no kako bismo znali koliko dugo naša potraga može trajati, dobro je potražiti statističke podatke na tu temu.
Portal MojPosao proveo je istraživanje u kojem su, između ostalog, došli do podataka koliko prosječno traje nezaposlenost u Hrvatskoj. U istraživanju je najviše ispitanika (njih 22%) nezaposleno između šest mjeseci i godine dana, prosječno 19% ispitanika nezaposleno je tri mjeseca, a njih 18% nezaposleno je između tri i šest mjeseci. Više o rezultatima istraživanja možete pročitati ovdje. 
 
Kad je riječ o promjeni posla, sljedeći bi koraci prema SMART metodi bili preporučljivi: Najbolje je krenuti od pisanja životopisa. Cilj za to  mogao bi izgledati ovako: „Za tjedan dana ću sastaviti aktualni životopis na hrvatskom i engleskom jeziku.“ Pomoć pri tome mogu biti raznovrsni članci dostupni na tu temu, primjerice ovaj članak i ovaj članak, potražiti pomoć od stručnjaka, primjerice koristeći karijerno savjetovanje ili potražiti i pomoć iskusnog prijatelja/ice.
Pri tome je svakako dobro cilj pismeno formulirati, najbolje u obliku pozitivne rečenice, npr.: Do kraja godine pronašao sam novi posao, a daljnje razgraničenje bi bilo: do xx.yy. (datum)  ažurirao sam svoj životopis itd.
Nakon što je životopis završen, kreće traženje posla. Traženje poslova može podrazumijevati sljedeće: slanje molbi na natječaje koji su oglašeni na web stranicama (primjerice na stranicama posao.hr, moj-posao.net, hzz.hr itd.), slanje otvorenih molbi u poduzeća u kojima biste željeli raditi, raspitivanje o otvorenim radnim mjestima kod prijatelja/rodbine itd., stvaranje kontakata s osobama koje rade u poduzećima koja su Vam zanimljiva (primjerice preko Linkedina) i profesionalno povezivanje preko stručnih udruga. Traženje posla trebalo bi uključivati praćenje novih poslova barem 2 puta tjedno i slanje molbi za te poslove. Pri tome, naravno,  svaka se molba i životopis moraju prilagoditi pojedinom natječaju. U tome treba biti discipliniran i ustrajan, ukoliko želite vidjeti rezultate.
Kada Vas pozovu na razgovor za posao, važno je dobro se pripremiti za njega. To uključuje informiranje o samoj tvrtki, pripremanje za potencijalna pitanja poslodavca, izvježbati kratku samoprezentaciju, odjenuti primjerenu odjeću, dolaženje na vrijeme na intervju i sl. Više o pripremi za intervju možete pročitati ovdje.
 
Iako cilj „promjena posla“ na prvi trenutak može zvučati kao nemoguća misija, kada se razdvoji na više manjih, konkretnih koraka, postaje realističniji i dostupniji. Iako taj proces može trajati dugo, važno je biti ustrajan u potrazi te ostati na trenutnom radnom mjestu dok se ne ugovori novi posao kako ne biste ostali u „ničijoj zemlji“ tj. nezaposleni.
 
Za kraj slijedi još nekoliko dodatnih savjeta koji će Vas motivirati prema ostvarenju ciljeva:

  1. Uputno je napisati popis podciljeva (prema SMART kriterijima). Napisani je cilj vidljivi znak naših želja i konstantni podsjetnik onoga što želimo postići. Kako napredujete s ostvarivanjem tih podciljeva, stavljajte kvačicu kraj svake odrađene radnje. Na taj ćete način dobiti uvid koliko se trudite i koliko ste zapravo već postigli u svojem kretanju prema cilju. Radeći to, porast će i Vaša motivacija, ali i vaše samopouzdanje.
Koliko je važno imati zapisane ciljeve pokazuje istraživanje koje je provedeno 1953. godine na apsolventima sveučilišta Yale. Od svih       sudionika, samo 3 posto njih imalo je zapisane ciljeve. Nakon dvadeset godina provedeno je isto istraživanje s istim osobama.           Apsolventi  koji su imali zapisane ciljeve i planove za svoju budućnost (3 posto) imali su veći stupanj financijskog obilja nego svi ostali zajedno. Iz istraživanja se također moglo lako zaključiti kako je životna radost i zadovoljstvo tih 3 posto ispitanika bila na daleko višoj razini od 97 posto ostalih.
  1. Za nove odluke i ciljeve dobro je izabrati neke za vas značajne datume, poput rođendana ili Nove godine. Na taj će način Vaši ciljevi „dobiti na težini“, a uz to predstavljaju i dobru referentnu točku za usporedbu. Tako ćete se nakon godinu dana moći osvrnuti iza sebe i reći: „Od prošlog rođendana ostvario/la sam ....“. Lijepo je pratiti svoj napredak.
  2. Kako biste tijekom dužeg vremena bili fokusirani, dobro je staviti na vidno mjesto sliku/fotografiju/citat koji Vas motiviraju prema cilju. Sjećam se kada sam bila učenica u nižim razredima osnovne škole, dobila sam savjet od učiteljice iz engleskog jezika. Rekla mi je da na kraju bilježnice napišem: „Iz engleskog ću imati ocjenu 5“. Svaki put kada mi se nije dalo učiti ili mi je pak bilo preteško,-pogledala bih kraj bilježnice. Tada sam dobila „vjetar u leđa“ i nastavila bih raditi s novim žarom. Pogađate koju sam ocjenu imala na kraju školske godine?
 
Postavljenje ciljeva na SMART način može Vam uvelike olakšati nošenje sa svakodnevnim problemima. Svođenje ciljeva na jednostavne korake pomoći će Vam da s manje stresa usmjereno i lakše dođete do njihove realizacije. Primjenom navedenih savjeta dobit ćete osjećaj veće kontrole nad vlastitim životom, a time će i životni izazovi postati manje zastrašujući.
Literatura:
http://www.mentalnitrening.com/2013/01/03/postavljanje-ciljeva-prema-smart-kriterijima/
http://www.keepinspiring.me/why-you-need-to-set-goals/
http://tomislavtomiccoaching.com/2011/12/vaznost-postavljanja-ciljeva/
Galić, H. (2011). Mjerenje performanci uspješnosti ICT djelatnika. Diplomski rad.

Powered by Create your own unique website with customizable templates.