PsihoPLANET
  • Dobrodošli!
  • Naše usluge
  • Studentsko savjetovalište
  • Želim posao!
    • Think Outside the Box!
  • Ja, roditelj
  • PsihoKUTAK
  • Kontakt
  • English
_PSIHOLOŠKO SAVJETOVANJE

Psihološko savjetovanje je proces kojim se nastoji osnažiti osobu u svrhu uspješnijeg nošenja sa zahtjevima svakodnevnog života ili boljeg suočavanja s određenim poteškoćama. Namijenjeno je svakome tko želi započeti jednostavne, ali trajne promjene u svom životu. Usprkos imenu zadaća savjetovatelja nije da klijentu/savjetovanoj osobi dijeli savjete i upute kako bi trebao upravljati svojim životom već je naglasak na aktivnom sudjelovanju samog klijenta pri čemu ga savjetovatelj može voditi k ostvarivanju određenih uvida ili mu pomoći u približavanju konačnom cilju definiranom tijekom samog procesa savjetovanja.

Psihološko savjetovanje pomaže u prevladavanju teškoća, kriza, osvještavanju vlastitih resursa i pronalaženju novog načina gledanja na svijet oko sebe. Tijekom savjetovanja, moći ćete sagledati svoje ponašanje, odnose s drugima, svoje emocije na drugi, novi način, imati priliku izraziti svoje osjećaje i mišljenje u sigurnom i podržavajućem okruženju, razriješiti krizu ili teškoće koje imate te poboljšati kvalitetu života.

___"Ono što je iza nas i ono što je ispred nas, sitnica je u odnosu prema onome što je unutar nas." R.W. Emerson

Picture
_Postoje različiti pristupi u psihološkom savjetovanju koji ovise o nekoliko važnih faktora: samoj ličnosti klijenta i savjetovatelja, ali i profesionalnom usmjerenju savjetovatelja kao i o njihovom međusobnom odnosu koji je jedinstven te uvelike doprinosi uspješnosti samog procesa. Važni elementi su i problematika koju klijent donosi u proces savjetovanja, vlastita očekivanja, želje i potrebe. Ovisno o profesionalnom usmjerenju savjetovatelja, završenim edukacijama te osobnim sklonostima u procesu savjetovanja mogu se povremeno koristiti ili čak dominirati vrlo različite metode i pristupi radu. Naravno, izbor pojedine metode i tehnike rada uvijek je vođen i samom problematikom na kojoj klijent želi raditi kao i onim što savjetovatelj procijeni da najbolje odgovara klijentu ili vodi prema unaprijed postavljenim ciljevima u procesu savjetovanja. Ovisno o željama samog klijenta fokus rada mogu predstavljati različite domene nečijeg života kao što su bolje prihvaćanje sebe, drugih ili različitih životnih situacija, rješavanje konkretnih poteškoća, ostvarivanje kvalitetnijih odnosa s osobama iz svoje uže i šire okoline, veći uspjeh u profesionalnom životu i sl.

Kvalitetan rad na problemima ili njihovim simptomima neizbježno dovodi do uvida u neefikasne obrasce ponašanja i mišljenja koji kod klijenta nerijetko izazivaju različite osjećaje od kojih neki mogu biti i neugodni. Međutim, uspješan proces savjetovanja, koji u konačnici dugoročno vodi većem zadovoljstvu i poboljšanju opće kvalitete života pojedinca, u velikoj mjeri ovisi o trudu koji je klijent spreman uložiti te o unutarnjoj motivaciji za osobnom promjenom i radom na sebi. Svaki uloženi trud može rezultirati višestrukim i značajnim poboljšanjima koja će se očitovati na različitim područjima života pojedinca.
____________________________________________________________________________________________________________________

Vrste i načini psihološkog savjetovanja – psihološko savjetovanje radi se grupno ili individualno, može se odvijati licem u lice, telefonom ili putem interneta. Važno je da se radi o susretu školovanog stručnjaka i klijenta koji dobrovoljno ulazi u proces savjetovanja. Najčešće se koristi metoda razgovora, ali korisne su i druge tehnike poput pisane riječi, likovnog izraza, pokreta tijela, glume, upotrebe glazbe i sl. Posebnu važnost u današnjem ubrzanom ritmu života dobiva savjetovanje putem interneta ili online savjetovanje.

Kako izgleda psihološko savjetovanje – dogovara se prvi susret na kojem se, osim razloga za dolazak na savjetovanje te međusobnog upoznavanja klijenta i savjetovatelja,  zajednički utvrđuju ciljevi na kojima se želi raditi. Pojedinačni susreti mogu trajati 45min ili duže, ovisno o dogovoru. Tempo sastanaka se također dogovara, a može varirati od nekoliko puta tjedno do nekoliko puta mjesečno. Trajanje savjetovanja ovisi o uspješnosti samog procesa kao i o zainteresiranosti klijenta za nastavak, a vremenski okvir može varirati između nekoliko tjedana, mjeseci ili godina.

Tko može sudjelovati u psihološkom savjetovanju – u savjetovanje se mogu uključiti osobe iz svih dobnih skupina i svatko od njih sudjeluje u procesu ovisno o svojim mogućnostima, željama i potrebama. Moguće ja savjetovanje provoditi s pojedincem, parom, dijelom obitelji ili cijelom obitelji, grupom pojedinaca povezanih nekim problemom i sl.

Zašto se netko odlučuje za psihološko savjetovanje – razloga ZA može biti mnogo te se u velikoj mjeri mogu razlikovati jedan od drugog. Neki od njih već su spomenuti u tekstu, a kreću se od želje za poboljšanjem osobnog funkcioniranja u svakodnevnom ili radnom okruženju, potrebe za ostvarivanjem kvalitetnijih odnosa s važnim osobama iz okoline, bolje poznavanje ili prihvaćanje sebe, rješavanje konkretne problemske situacije, uspješnije nošenje s trenutnom životnom krizom i tako unedogled. Razloga može biti koliko ima i klijenata jer svatko u proces savjetovanja unosi dio sebe i svoje posebnosti.

Powered by
✕